Provincie Gelderland stelt € 8,5 miljoen beschikbaar voor biodiversiteit en landschap
De provincie Gelderland stelt € 8,5 miljoen extra beschikbaar voor projecten die biodiversiteit en landschap versterken. Ook volkstuinverenigingen kunnen samen met hun gemeente onderzoeken of plannen voor bijvoorbeeld hagen, poelen, boomgaarden en bloemrijke randen voor subsidie in aanmerking komen.
De provincie Gelderland stelt € 8,5 miljoen extra beschikbaar voor projecten die de biodiversiteit versterken en het landschap verbeteren. Dat biedt kansen voor gemeenten, maatschappelijke organisaties en lokale groene initiatieven. Ook volkstuinverenigingen kunnen samen met hun gemeente onderzoeken of hun plannen binnen de subsidieregeling passen.
Meer ruimte voor groene projecten
Met de subsidieregeling Biodiversiteit en Landschap ondersteunt Gelderland projecten in steden, dorpen en het landelijk gebied. Het kan bijvoorbeeld gaan om het aanleggen van hagen, poelen en boomgaarden, het verbeteren van leefgebieden voor planten en dieren en het biodiverser maken van plantsoenen. Ook geveltuinen, groene schoolpleinen en andere vormen van lokale vergroening kunnen in aanmerking komen.
Voor volkstuinverenigingen biedt dit interessante mogelijkheden. Denk aan:
- het aanleggen van natuurlijke hagen en bloemrijke randen;
- het verbeteren van leefgebieden voor vogels, insecten en kleine zoogdieren;
- de aanleg of het herstel van poelen;
- het planten van een gezamenlijke boomgaard;
- het vergroenen van gemeenschappelijke delen van een tuinpark;
- het ontwikkelen van een buurtmoestuin of voedselbos;
- cursussen en activiteiten voor tuinders en buurtbewoners;
- het opzetten van vrijwilligersgroepen voor groenbeheer.
De regeling sluit daarmee aan bij de belangrijke rol die volkstuinen spelen voor biodiversiteit, klimaatadaptatie en de kwaliteit van de leefomgeving.
Samenwerken met de gemeente
Lokale initiatieven, stichtingen en maatschappelijke organisaties kunnen niet zelfstandig een aanvraag indienen, maar wel via hun gemeente van de regeling gebruikmaken. De gemeente treedt dan op als aanvrager en vervult een bemiddelende rol.
Wanneer een gemeente de subsidie aanvraagt, vergoedt de provincie 50 procent van de subsidiabele kosten. De andere helft kan door de gemeente of door een andere partij worden betaald. Voor volkstuinverenigingen met plannen voor hun tuinpark is het daarom verstandig om vroegtijdig contact op te nemen met de gemeente en samen de mogelijkheden te verkennen.
Een goed plan beschrijft niet alleen welke maatregelen worden uitgevoerd, maar ook wat deze bijdragen aan de lokale biodiversiteit en hoe inwoners en vrijwilligers worden betrokken.
Grote belangstelling voor de regeling
De subsidieregeling blijkt populair. In 2024 was € 2 miljoen beschikbaar en in 2025 € 3,5 miljoen. In beide jaren werd het subsidieplafond al binnen één dag bereikt. Provinciale Staten hebben daarom besloten € 8,5 miljoen extra beschikbaar te stellen.
Het bedrag wordt verdeeld over vier openstellingsrondes. De eerstvolgende ronde opent op 2 november 2026 en heeft een subsidieplafond van € 2,5 miljoen. Deze ronde is alleen bestemd voor projecten in het landelijk gebied.
Op 4 januari 2027 volgt een ronde voor projecten in steden en dorpen. Daarna worden in mei en september 2027 nog twee openstellingen verwacht.
Begin op tijd met de voorbereiding
Vanwege de grote belangstelling is een goede en tijdige voorbereiding belangrijk. Volkstuinverenigingen in Gelderland met plannen voor biodiversiteit of landschapsverbetering doen er verstandig aan om nu al:
- hun ideeën en gewenste maatregelen op papier te zetten;
- te bepalen welke bijdrage het project levert aan biodiversiteit en landschap;
- te beschrijven hoe leden, vrijwilligers en omwonenden worden betrokken;
- een eerste inschatting van de kosten en financiering te maken;
- contact op te nemen met de eigen gemeente.
Volkstuinen zijn waardevolle groene plekken waar natuur, voedselproductie, ontmoeting en ontspanning samenkomen. Investeringen in biodiversiteit op tuinparken versterken daarom niet alleen planten en dieren, maar ook de leefbaarheid van de omgeving.
Meer informatie over de voorwaarden en openstellingsdata staat op de subsidiepagina Biodiversiteit en Landschap van de provincie Gelderland.


